3 Ülke Filistin’i Tanıdı: İrlanda Filistin’e Büyükelçi Atayacak

Norveç, İrlanda ve İspanya, Filistin Devleti’ni bugün resmi olarak tanıdı. Norveç’in tanıma kararı, Filistin’in egemenliğini ve bağımsızlığını destekleyen uzun süredir süregelen bir politikanın sonucuydu.

İLK AÇIKLAMA NORVEÇ’TEN GELDİ

Norveç, Filistin’i resmen tanıyacağını önceden belirtmişti. İlk açıklama Norveç’ten geldi ve Başbakan Store, Filistin’i tanıma kararı aldıklarını duyurdu. Avrupa Birliği üyesi olmayan Norveç, bağımsız Filistin devletini desteklediğini defalarca ifade etmişti.

Başbakan Store, Filistin’i tanıma kararı aldıklarını duyurduğu basın toplantısında “Filistin halkının kendi kaderini tayin etme gibi temel ve bağımsız bir hakkı vardır. Hem İsrailliler hem de Filistinliler kendi devletlerinde barış içinde yaşama hakkına sahiptir. İki devletli bir çözüm olmadan Orta Doğu’da barış olmayacaktır. Filistin devleti olmadan da iki devletli bir çözüm olamaz. Başka bir deyişle, Filistin devleti Orta Doğu’da barışın sağlanması için bir ön koşuldur” demişti.

FİLİSTİN’E BÜYÜKELÇİ ATAYACAK

İrlanda, kabine toplantısında Filistin’i egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanıma kararı aldı. Başbakan Simon Harris, bu kararın, İsrail ile Filistin arasında barış ve güvenliğin sağlanmasının tek yolunun iki devletli çözüm olduğuna olan inancı yansıttığını belirtti.

İrlanda hükümetinin kabine toplantısında kararın onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, “Hükümet, Filistin’i egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanıyor ve Dublin ile Ramallah arasında tam diplomatik ilişkiler kurmayı kabul ediyor” denildi. Karşılıklı büyükelçi atamasının eşzamanlı gerçekleştirileceği belirtildi.

Başbakan Simon Harris, Netanyahu’nun Gazze’de kampa saldırmasına verdiği cevabı da eleştirdi:

“İsrail Başbakanı Netanyahu’ya bir kez daha dünyayı dinlemesi ve Gazze’de gördüğümüz insani felaketi durdurması çağrısında bulunuyorum.”

İSPANYA BUGÜNÜ İŞARET ETMİŞTİ

İspanya da Filistin’i resmen tanıdı ve bu kararı, İsrailliler ve Filistinliler arasında barışın sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla aldığını açıkladı. İspanya’nın bu adımı, İrlanda ve Norveç’in de benzer şekilde Filistin devletini tanıma kararı almalarıyla eş zamanlı olarak geldi.

İspanya kabinesi bugün, kararı görüşmek üzere toplandı. İspanya Hükümet Sözcüsü Pilar Alegria, toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında İspanya’nın Filistin Devleti’ni resmen tanıdığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

t3sttt