BM Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths’ten “Gazze’deki toplu acılar sona ermeli” çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, İsrail’in Nuseyrat Mülteci Kampı’na düzenlediği son saldırıların, Gazze’de güvenli bir yer kalmadığının bir göstergesi olduğunu belirterek toplu acıların sona ermesi çağrısında bulundu. 

İsrail ordusunun düzenlediği kurtarma operasyonunda 4 İsraillinin kurtarılmış olmasından memnuniyet duyduklarını ve tüm esirlerin serbest bırakılması gerektiğini belirten Griffiths, bu süreçte İsrail tarafından öldürülen Filistinlilere dikkat çekti. 

Griffiths, açıklamasında, “Bugün Nuseyrat Mülteci Kampı, Gazzeli sivillerin yaşamaya devam ettiği sismik travmanın merkez üssü olmuştur. Yerde kefenlenmiş bedenler gördüğümüzde, Gazze’de hiçbir yerin güvenli olmadığını hatırlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Gazze’deki sağlık olanaklarının da tükenme noktasında olduğunu vurgulayan Griffiths, “Hastane zeminlerinde tedavi edilen kanlar içindeki hastaları gördüğümüzde, Gazze’deki sağlık hizmetlerinin nasıl ince bir ipe bağlı olduğunu hatırlıyoruz” yorumunda bulundu. 

Tüm sivillerin korunması gerektiğinin altını çizen Griffiths, “Bu toplu acı şimdi sona ermeli” dedi.

210 ölü, 400’den fazla yaralı

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki çeşitli noktalara düzenlediği saldırılar sonucu, 2 bölgede 4 İsrailli esirin kurtarıldığını duyurmuştu.

İsrail ordusunun Nuseyrat Mülteci Kampı ve çeşitli bölgelere eş zamanlı olarak kara, hava ve denizden yoğun şekilde düzenlediği saldırılarda 210 kişinin öldüğü, en az 400 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

Tıbbi malzeme eksikliği ve ilaç tedarikindeki engellemelere rağmen sağlık hizmetini sunmaya çalışan Aksa Şehitleri Hastanesi yönetimi, 5 Haziran’da yaptığı açıklamada, teknik bir arızadan dolayı hastanedeki jeneratörlerden birinin çalışamaz olduğunu ve bu durumun yoğun bakımdaki bebek, hasta ve yaralıların hayatını tehlikeye soktuğunu duyurmuştu.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir