Türkiye fırtınaya teslim! Çatılar uçtu, minareler devrildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 45 il için yaptığı sarı kodlu uyarısının ardından bugün çok sayıda ilde sağanak yağış ve fırtına etkisini gösterdi.

YALOVA-YENİKAPI SEFERİ YAPAN FERİBOTTA ARAÇLAR ZARAR GÖRDÜ

Marmara Denizi’nde Yalova-Yenikapı seferini yapan feribottaki bazı araçlarda fırtına sebebiyle hasar meydana geldi. Yalova’dan 15.45’te Yenikapı’ya hareket eden feribot, bir saat olarak planlanan seferini olumsuz hava koşulları nedeniyle iki saatte tamamladı. Fırtınada dalgaların etkisiyle feribotun ön kısmındaki bazı araçlar hasar gördü. Bazı araçların ön camları kırıldı, bazılarının kaportalarında hasar meydana geldi.

ANKARA’DA MİNARE DEVRİLDİ

Ankara’da öğle saatlerinde başlayan fırtına, zamanla şiddetini artırdı. Kuvvetli fırtına ve sağanak nedeniyle özellikle Keçiören, Çankaya, Etimesgut, Sincan ve Gölbaşı ilçelerinde bazı cadde ve yol kenarlarında ağaçlar devrildi.

Zaman zaman hızı saatte 90 kilometreye ulaşan kuvvetli fırtına nedeniyle Elmadağ Kayadibi Mahallesi Camii’nin minaresi devrildi. Caminin çatısına devrilen minare hasara neden oldu. Yenimahalle ilçesinde bir alışveriş merkezinde bulunan kadın giyim mağazasının cam kapısı parçalandı. O anlar iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

MUĞLA’DA ENERJİ NAKİL HATLARINDA PATLAMA

Muğla’nın Ula ilçesinde sabah saatlerinde başlayan sağanak yağış ve fırtına sonrası evlerin ve araçların yakınından geçen enerji nakil hatları birbirine temas etmesi sonrası şiddetli patlamalar yaşandı. Fırtına nedeniyle elektrik kesintisi yaşandı.

İZMİR’DE DEV HORTUM

Sağanak yağıştan sabahın ilk saatlerinde İzmir de nasibini aldı. Kentte kapalı hava ve aralıklarla hafif yağmur sürerken, Foça’nın Yenifoça Mahallesi açıklarında dev bir hortum oluştuğu görüldü. Vatandaşlar tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülenen hortum, bir süre sonra karaya ulaşmadan kayboldu.

ÇANKIRI’DA MİNARE DEVRİLDİ

Çankırı’da şiddetli fırtınada çifte minarenin bir minaresi yıkıldı. Minarenin yıkılma anı bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.

ANTALYA’DA DEV DALGALARIN ARASINDA CAN PAZARI

Antalya’da ise boyu 4 metreye kadar çıkan dev dalgaların bulunduğu sahilde denize giren 19 yaşındaki genç, boğulmak üzereyken dalış eğitmeninin çabası ve deniz polisinin yolladığı insansız cankurtaran robotuyla kurtarıldı.

BALIKESİR ERDEK’TE BİRÇOK EV SU ALTINDA KALDI

Balıkesir’in Erdek ilçesinde etkili olan şiddetli yağışlar, derenin debisinin yükselmesine ve su baskınlarına yol açtı. Doğanlar ve Ormanlı mahallelerinde birçok ev su altında kaldı. Müdahale çalışmaları devam ediyor.

AMASYA’DA ÇATILAR UÇTU

Amasya’nın Suluova ilçesinde kuvvetli rüzgar nedeniyle iki binanın çatısı uçtu. Çatıların üzerine düştüğü park halindeki araçta hasar oluştu.

SAMSUN’DA BİNALARIN ÇATISI UÇTU, AĞAÇLAR DEVRİLDİ

Samsun’un Bafra ve Vezirköprü ilçelerinde etkili olan kuvvetli rüzgar, hayatı olumsuz etkiledi. Vezirköprü ilçesinde fırtına nedeniyle Gazi Caddesi’nde bir binanın çatısı uçtu, ağaçlar devrildi. Uçan çatı, çevredeki binalarla araçlara zarar verdi.

ÇANKIRI’DA AĞAÇLAR DEVRİLDİ

Çankırı’da etkili olan fırtına ve sağanak yaşamı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle Korgun ilçesinde ağaçlar devrildi.

KASTAMONU

Kastamonu’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle bazı binaların çatısı uçtu, ağaçlar devrildi. Bozkurt ilçesinde fırtına iki katlı bir binanın çatısını uçurdu. Çatıdan kopan parçalar caddedeki 2 iş yerinin camlarının kırılmasına neden oldu.

KONYA

Konya’da fırtına yaşamı olumsuz etkiliyor. Karapınar ilçesinde Belediye İş Hanı çatısındaki baz istasyonu rüzgarın etkisiyle park halindeki bir otomobilin üzerine devrildi.

SİNOP

Karadeniz’de etkili olan fırtına nedeniyle Sinop sahilinde yüksekliği 3 metreyi bulan dalgalar oluştu.

UŞAK

Uşak’ta etkili olan fırtına nedeniyle bazı ev ve ahırların çatısı zarar gördü. Kent genelinde sabah saatlerinden itibaren etkili olan fırtına hayatı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle Sivaslı ilçesi Cinoğlu köyü ile merkeze bağlı Fakılı köyünde evlerin çatısı uçtu. Eşme ilçesi Elvanlar Mahallesi’nde iki ahırın çatısı ile Banaz ilçesi Ulupınar köyünde de bir evin çatısı fırtına nedeniyle zarar gördü. Olaylarda can kaybı ya da yaralanmanın olmadığı öğrenildi.

MARMARİS’TE “TAM FIRTINA”

Muğla’nın Marmaris ilçesinde saatteki hızı 96,5 kilometreye ulaşan rüzgar ağaçları devirdi, belediye birimlerinde hasara neden oldu. Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, “tam fırtına” sınıfına giren ve güneybatıdan esen rüzgarın saatteki hızı 96,5 kilometre ölçüldü. Fırtına nedeniyle, Sarıana Mahallesi Mustafa Münir Elgin Bulvarı’nda ağaçlar devrildi, Burunucu Macera Parkı’ndaki oyun ve piknik gruplarında hasar oluştu.

KIRIKKALE’DE OTOMOBİLİN ÜZERİNE AĞAÇ DEVRİLDİ

Kırıkkale’de Ziya Gökalp Caddesi’nde şiddetli rüzgarın etkisiyle park halindeki bir otomobilin üzerine ağaç devrildi. Otomobilde hasar meydana geldi ve itfaiye ekipleri olay yerine gelerek ağacı keserek yolu trafiğe açtı.

BURSA’DA TEKNELER ALABORA OLDU

Bursa’nın Gemlik ilçesinde şiddetli yağmur ve fırtına nedeniyle tekneler alabora oldu. Gemlik ilçesinde gece saatlerinde başlayan sağanak yağmur sabah saatlerinde istinat duvarının çökmesine ve 2 kişinin yaralanmasına sebep oldu. Akşam saatlerinde ise şiddetli yağmur ve lodos yeniden şiddetini arttırdı. Sahilde bulunan tekneler alabora oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir